Seriál o těhotenství - 3. trimestr

Seriál o těhotenství - 3. trimestr

28.–40. týden +/- 2 týdny – doba radostného očekávání

Dny utíkají a vy nemůžete uvěřit, že už jste ve třetím trimestru těhotenství. Uteklo to hrozně rychle. Přípravy dětského pokojíčku a zvelebování domu vrcholí, zatímco děťátko v bříšku zatíná pěstičky a chytá se za nožky. Nyní je doba, kdy mu rostou vlásky a obočí a aktivně se vyvíjí mozek.

Zajděte si na těhotenskou masáž a odpočívejte

V tomto období může těhotenství doprovázet nespavost, dechové potíže, chudokrevnost nebo bolesti zad. Odpočívejte tedy vždy, když budete chtít a nepřepínejte se. Nejprospěšnější je spánek na levém boku, kdy jsou nejméně stlačeny důležité cévy. Od bolesti zad vám zase pomohou speciální těhotenské masáže. S nalezením vhodné polohy pro spaní vám také může pomoci speciální kojící polštář ve tvaru podkovy, který bude užitečný i později v době kojení miminka.

                                                                Těhotenství - 3.trimestr

Děťátku se vyvíjí smysly, takže více komunikuje se svým okolím

Vývoj miminka ve třetím trimestru samozřejmě pokračuje. Vyvíjí se především všechny jeho smysly, což dokazuje i to, jak moc reaguje na zvuky a změny okolo sebe. Miminko se neustále zvětšuje, roste a začíná mu být v děloze čím dál tím těsněji. Trápit vás může zadržování vody, které se projevuje především na kotnících a časté nutkání k močení, neboť miminko tlačí na močový měchýř. Rostoucí bříško mění též těžiště těla, a tak se můžete cítit neohrabaná a pomalá. Nic si z toho ale nedělejte a věnujte se relaxačním nebo předporodním cvičením.

Pohodlné těhotenské oblečení je standard

Obtíže také činí chůze do schodů a obecně pohyb. Snažte se proto co nejvíce si vše usnadnit. V tento čas je již těhotenské oblečení naprostou nutností. K srdci vám nejvíce přirostou těhotenské tepláky, košilky nebo volné tuniky, které nestahují bříško. V těhotenství jsou též běžné návaly horko, takže jistě oceníte i oblečení co nejvíce vzdušné, volné a z chladivé viskózy.
Zakoupit byste si měla i jednu či dvě kojící podprsenky, které vás ušetří neustálého svlékání a oblékání. A věřte, že to v šestinedělí určitě oceníte! Hodit se vám budou i pratelné nebo jednorázové vložky do podprsenky, které absorbují unikající mléko nebo mlezivo. Vložky vás ušetří nepříjemných mokrých skvrn.


Když máte základní výbavu připravenou…

Okolo 38. týdne se začínají mísit obavy z porodu s radostným očekáváním děťátka. Základní výbavu byste již měla mít nachystanou, stejně tak jako tašku do porodnice. Váš manžel nebo partner by měl být neustále na telefonu a přichystán s vámi kdykoliv vyrazit rodit. Konečně nastal den, kdy vaše miminko spatřilo světlo světa a vy ho nyní můžete držet v náručí. V období po porodu nastává též řada změn, a to nejen v životě novopečené maminky, ale celé rodiny, jejímž středobodem vesmíru se právě stal malý hlasitý drobeček. O jakých změnách je řeč? O tom zase příště.

All comments